• Deň víťazstva nad fašizmom

• Každý rok si 8. mája pripomíname výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe, ktorá bola najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva. Zasiahla všetky kontinenty a o život v nej prišli milióny ľudí.

Pietny akt kladenia vencov sa v našej obci konal na tradičnom mieste – pri pomníku s menami padlých obyvateľov obce. Spomínať na obete druhej svetovej vojny a vzdať im poctu prišli v stredu 8. mája 2024 okrem starostu obce a zástupcov samosprávy aj   členovia Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu Hodošík, učitelia a žiaci základnej školy aj niekoľko občanov Stakčína.

Pôsobivý prednes našich druháčikov Pavla Kapraľa a Mateja Sentivana zakončený emotívnym Otčenášom v ruskom jazyku prispel k dôstojnému priebehu spomienkového stretnutia, ktoré si v skrátenej verzii môžete pozrieť na facebookovej stránke našej školy.

• Prednes poézie a prózy

• Posledné  aprílové dni tradične venujeme prednesu poézie a prózy v slovenskom a rusínskom jazyku. Tento rok sme nepostupové školské kolo zrealizovali 30. 4. 2024. Potešila nás hojná účasť recitátorov, hlavne v rusínskom jazyku. Popoludnie poézie a prózy sa nieslo v príjemnej atmosfére, objavovaní nových nádejných talentov a fiktívnom putovaní po nepoznaných priestoroch, do ktorých sme sa preniesli vďaka rozprávačskému a deklamačnému umeniu našich žiakov. Stretnutie vyvrcholilo vyhlásením výsledkov. Všetci účastníci si odniesli vecné ceny. Navyše všetci recitátori v rusínskom jazyku sa predstavia porote na okresnom kole Duchnovičov Prešov. Výsledky prednesu žiakov si môžete pozrieť tu.